Porady

Zmieniamy łóżko – na co powinniśmy zwrócić uwagę

Dla większości z nas prędzej czy później nadchodzi czas remontu lub zmiany wystroju wnętrz, a co za tym idzie zmiana mebli. A jaki mebel jest najważniejszy w naszym domu? Podobno łóżko i my się z tym w 100% zgadzamy. Łóżko to miejsce relaksu, które powinno zapewnić nam mnóstwo wypoczynku i dobrej energii. A przede wszystkim miejsce snu, który pozwala zregenerować się organizmowi po całym dniu pracy, co jest bardzo istotny dla naszego zdrowia. Na sen poświęcamy około 1/3 naszego życia, więc warto wiedzieć czym kierować się przy wyborze łóżka, aby nasze nowe „gniazdko” było komfortowe, funkcjonalne a przy tym ładne.

Wielkość łózka

Oczywiście wielkość łóżka zależy przede wszystkim od metrażu, ale sypialnie należy urządzić tak, aby jak najwięcej miejsca wygospodarować na łóżko. Istotne jest również to czy szukamy jedno czy dwu- osobowego łóżka. Jednoosobowe łóżko powinno mieć wymiary 90 X 200, zaś dwuosobowe występują w szerokościach 140, 160 i 180 cm i tu możemy manewrować w zależności od naszych potrzeb i możliwości. Znajdziemy też łóżko o wymiarach 220X200 – to już niemal łoże królewskie!

Materiał


Szukasz mebli? znajdziesz je na sellbox.pl

Tu mamy do wyboru przede wszystkim łózka drewniane, metalowe lub tapicerowane. Jeśli bierzemy pod uwagę trwałość i cenę to zdecydowanie wygrywają łóżka z metalową ramą. W nowoczesnym wystroju polecamy łózka tapicerowane. Ogromny wybór tkanin, wzorów oraz kolorów pozwala dobrać idealne łoże pod wystój sypialni. Natomiast łóżka drewniane zapewniają klasyczny design i pasują niemalże do każdego wnętrza, polecamy te wykonane z litego drewna, unikajmy płyt wiórowych.

Materac

Materac jest najistotniejszym elementem łóżka i ma największy wpływ na nasz wypoczynek podczas snu. Odpowiednio dobrany materac dopasowuje się do ciała i zapewnia prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Zbyt twardy materac utrudnia krążenie krwi w miejscach ucisku, w konsekwencji podczas snu wiercimy się z boku na bok, co uniemożliwia nam zapadnięcie w głęboki sen i budzimy się niewyspani. Natomiast w zbyt miękkim materacu nasz kręgosłup zapada się, a mięśnie spinają się w celu znalezienia jak najwygodniejszej pozycji. Po dłuższym czasie prowadzi to do bólu pleców i skurczy mięśni.
Przed kupnem łóżka zróbmy test na optymalną twardość kładąc się na plecach na materacu. Jeśli jesteśmy w stanie wsunąć dłoń pod odcinek lędźwiowy:

  • bez trudu to materac jest za twardy
  • z dużym oporem to materac jest zbyt miękki
  • z lekkim oporem wówczas jest to idealna twardość

Oczywiście taki test należy wykonać indywidualnie, gdyż twardość materaca jest inaczej odczuwalna dla osoby szczupłej a inaczej dla osoby z większą masą ciała. Dlatego kupując łóżko dla dwóch osób o różnej wadzę warto zdecydować się na materac, który posiada dwa stopnie twardości lub ewentualnie dwa osobne materace. Pamiętajmy również, że jeden duży materac będzie zawsze bardziej miękki niż dwa mniejsze o tej samej konstrukcji.

Wezgłowie

Przy wyborze łóżka zwróćmy też uwagę na zagłówek pod względem stylu jak i również wygody. Często przed snem czytamy książkę, oglądamy telewizję lub przeglądamy telefon opierając się o łóżko, a każdy ceni sobie, aby było przy tym wygodnie. Jak łatwo sobie wyobrazić wezgłowia wykonane z drewnianej lub metalowej ramy nie są zbyt komfortowe. Najlepszym wyborem będzie mebel z wysokim zagłówkiem z obiciem tapicerowanym. Jest wiele modeli łóżek bez wezgłowia, ale nic nie stoi na przeszkodzie by osobno dokupić odpowiednie, modne i wygodne oparcie.

Decydując się na kupno łóżka zwróćmy na kwestie poruszone powyżej mając świadomość, że będzie to miejsce odpoczynku, mające ogromny wpływ na komfort snu. Nie zapomnijcie przy tym o estetyce, bo zakupione łóżko prócz wygodny musi nam się podobać. A gdy chcąc podążać za trendami pozywamy się łóżka w dobrym stanie to warto je wystawić w dziale Meble. A może znajdziecie tam coś odpowiedniego dla siebie.

  • Madziulek 2 lata temu

    Hildinga oglądaliśmy w salonie, ale już zamawialiśmy przez neta – wygodnej euromaterace.pl Mamy miesiąc i jestem zachwycona

zostaw komentarz

Zobacz nasz profil na facebooku