Porady

Zabawki mogą równocześnie uczyć i bawić

Uczymy się całe życie, ale szczególne ważne są pierwsze lata. To dzieci są prawdziwymi odkrywcami świata, cały czas ucząc się nowych rzeczy i rozwijając umiejętności. Z pomocą przychodzą rodzice, którzy jako pierwsi nauczyciele powinni pokazać świat w sposób wzbudzający ciekawość, co z kolei sprawi, że nauka stanie się czystą zabawą.

Obecnie rodzice mają ogromny wybór zabawek i gier, które uczą i bawią, pomagając w poznawaniu pierwszych liter, licz, kolorów jak i w rozwijaniu wyobraźni czy zdolności manualnych. Warto świadomie wybierać zabawki, aby pokazać maluchowi różne aspekty otaczającego go świata pamiętając przy tym, aby zabawki były bezpieczne, dopasowane do wieku oraz wykonane z dobrych materiałów a przy tym wywoływały uśmiech na buzi pociech.


najlepsze zabawki znajdziesz na sellbox.pl

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze zabawki?

Oznaczenie wiekowe – zwracając uwagę na ten parametr zabawka będzie dopasowana do wieku naszych pociech i. bezpieczna. Przykładowo, kupując zabawkę dla niemowlaka nie będzie ona zawierała małych elementów, ale również będzie dopasowana do poziomy rozwoju dziecka. Maluch w początkowym etapie nie potrzebuje zabawek z zaawansowanymi funkcjami, bardziej sprawdzą się przedmioty typu mata edukacyjna lub grające czy piszczące książeczki.

Jakość – wybierajmy zabawki od sprawdzonych producentów wykonane z wysokiej jakości materiałów. Pamiętajmy, że maluchy poznając świat często muszą wiele elementów dosłownie spróbować, nie jesteśmy w stanie upilnować dziecka, aby nie brało zabawek do buzi, dlatego jakość zabawek jest szczególnie ważna.

certyfikat CE – upewnijmy się, że zabawka ma oznaczenie CE. Oznaczenie CE jest europejskim znakiem zgodności, świadczącym o zastosowaniu i spełnieniu przez producenta odpowiednich wymagań europejskich. Jest to znak charakteryzujący odpowiedni poziom bezpieczeństwa wyrobu. Zabawka spełniający wymagania bezpieczeństwa będzie oznakowany tym znakiem dając tym samym informację, że jest bezpieczny i prawnie wprowadzony do obrotu.

Głośność – przed kupnem sprawdźmy jaki dźwięk wydaje zabawka, niekiedy są to zbyt głośnie i intensywne dźwięki, które zamiast radości na twarzy dziecka wywołają lęk i płacz.

Jakie zabawki dla najmłodszych?

Mata edukacyjna

Jako pierwszą zabawkę edukacyjną dla niemowlaka już od możemy z pewnością polecić matę edukacyjną. Dziecko po pierwszym miesiącu zaczyna pokazywać pierwsze uśmiechy, na dłużej utrzymywać kontakt wzrokowy oraz interesować się otaczającym światem. To na niej może ćwiczyć podnoszenie rączek, nóżek, główki czy wykonywać pierwsze obroty. A jaka powinna być idealna mata? Oczywiście powinna być bezpieczna, czyli posiadać wszystkie standardy bezpieczeństwa jakie opisaliśmy powyżej. Powinna być również miękka, przyjemna w dotyku oraz posiadać optymalną przestrzeń, aby nie krępować ruchów malucha. Najlepiej gdy jest wielobarwna i wykonana z różnych rodzajów faktur, aby pobudzać zmysły maluszka. Zwróćmy uwagę jakie elementy dołączone są do maty, najlepiej gdy są różnego typu, przykładowo szeleszcząca gwiazdka, świecące Słoneczko, lusterko, czy grający pluszak. Warto, aby mata była „wielozadaniowa”, tzn aby zabawki dołączone do maty mogły z łatwością być odczepiane i doczepiane w innych miejscach a także mogły stanowić osobną zabawkę,  dla naszego dziecka będzie to nowa atrakcja. Podstawa maty może również pełnić funkcję kocyka do zabawy. Istotnie z punktu widzenia rodzica jest to, aby mata łatwo się składała a po złożeniu nie zajmowała zbyt wiele miejsca. Pamiętajmy, aby matę rozkładać zawsze na podłodze, gdzie maluch zawsze będzie bezpieczny, uchronimy go przed zbędnymi urazami. Przeróżne kombinacje mat możecie znaleźć tu.

Sorter

Kojarzycie sorter? Może z nazwy nie, ale jesteśmy pewni, że większość z Was bawiła się nim jako dziecko. I dalej są na topie z tym, że oczywiście w bardziej urozmaiconych wersjach. Dla wyjaśnienia sorter to pudełko z otworami o różnych kształtach, przez które wrzuca się odpowiednio dopasowane klocki. Zabawka ta sprawia dużo radości i uczy koncentracji, koordynacji, pobudza dziecko do kombinowania poprzez dopasowywanie kształtów. Dostępne są sortery o różnych poziomach trudności, także sprawdzą się na różnych etapach rozwoju. Zabawkę z prostymi elementami i mało liczbą otworów możemy już sprawić rocznemu dziecku. Istotne jest wówczas, aby zabawka miała opcję z otworami na górze, co sprawi, że nasz maluch zacznie sobie radzić i zaciekawi się zabawką (link ) Dodatkowo mogą być wzbogacone o przyciski i efekty dźwiękowe, co  zachęci malucha do kombinowania. Dla starszych dzieci są dostępne bardziej zaawansowane sortery z większą ilością otworów i o bardziej skomplikowanych kształtach, co wymaga większego skupienia i precyzji (link).

Stolik edukacyjny

Rocznemu dziecku można sprezentować stolik edukacyjny, który łączy zabawę z nauką rozwijając u dziecka nowe umiejętności w bardzo przystępny sposób. Taki stolik może pobudzać wyobraźnie, uczyć dźwięków, kolorów, kształtów, rozwijać zdolności manualne, a nawet uczyć języków. Niektórzy rodzice decydują się na wczesne oswajanie dzieci z językiem obcym i tu stolik dwujęzykowy uczący pojedynczych słówek jest dobrym rozwiązaniem na start (link). Tutaj mamy przykład stolika, który ma trzy poziomy, za pomocą przełącznika możemy ustawić poziom nauki odpowiedni do etapu rozwoju dziecka. Ciekawym rozwiązaniem są stoliki-pchacze. Stolik sprawdzi się dla rocznego malucha, który z reguły stawia już pierwsze kroki, pchacz pomoże zachować dziecku równowagę i pokonywanie pierwszych odległości(link).

Znikopis

Dzieci po pierwszym roku życia zaczynają się interesować kredkami, mazakami i „mazgraniem” często niestety na ścianach. Aby się od tego uchronić można pomyśleć o tablicy „Znikopis”. Dzięki temu uczymy dziecko trzymania pisaka, a także pokażemy, że są ciekawsze przedmioty do mazgrania niż ściana 😉 Często tablica w zestawie zawiera różnokształtne pieczątki, a specjalny suwak na tablicy sprawia, że „dzieło” wykonane przez maluszka magicznie znika. W późniejszych latach znikopis może służyć przedszkolakowi do nauki pisania cyferek i literek. Zaoszczędzi to zużyte kartki oraz będzie to zdecydowanie atrakcyjniejsza i przyjemniejsza forma nauki (link).

Mówiące pióro

A pozostając w temacie przedszkolaków genialnym pomysłem jest zakup Mówiącego Pióra. Jest to gra edukacyjna od firmy Clementoni. W jej skład wchodzą kartki z pytaniami oraz mówiące pióro. Pióro daje nam znać komunikatami „Przykro mi, odpowiedź jest błędna”, ” Doskonale”, „Bardzo dobrze” czy odpowiedź zaznaczona przez malucha jest błędna czy prawidłowa. Sprawia to niezwykłą radość dzieciom i zachęca do ponownych prób. Gra uczy logicznego myślenia, trenuje pamięć i koncentrację oraz wprowadza w pierwsze działania matematyczne. Oczywiście do zabawy potrzebna jest pomoc rodzica, aby odczytać pytania z kartek, jest to doskonała okazja na to, aby efektywnie spędzić czas z dzieckiem.

Puzzle

I niezawodne, będące na topie odkąd pamiętamy puzzle, które idealnie się sprawdzają jako narzędzie do trenowanie kreatywności, koncentracji. Jest to doskonały trening pamięci. Dzieci szczególnie chętnie układają puzzle z postaciami z ulubionych bajek.

Nie zapominajmy również o czytaniu książek. Badania potwierdzają, że czytanie dzieciom buduje wieź emocjonalną między dzieckiem a rodzicem, wspiera rozwój psychiczny i wzmacnia poczucie własnej wartości, rozwija wyobraźnię, sztukę mówienia, ćwiczy pamięć i tak naprawdę można by wymieniać w nieskończoność pozytywy jakie niesie za sobą czytanie. Zachęcamy, zachęcamy i jeszcze raz zachęcamy, czytajmy!

I na koniec dobra rada. Zabawki dość szybko się nudzą pociechom, więc aby nie kupować w koło nowych warto raz na jakiś czas schować zabawkę i po jakimś czasie wyciągnąć. Gwarantujemy, że maluch ponownie się zainteresuje i ucieszy z zabawki, a my oszczędzimy pieniądze a także nie zagracimy się nowymi. A gdy maluch wyrośnie z zabawki, a jest ona niezniszczona i zastępuje nam jedynie miejsce warto ją wystawić na sellbox.pl w dziale zabawki. Zabawka sprawi radość na buzi nowego właściciela.

zostaw komentarz

Zobacz nasz profil na facebooku