Porady

Wybór działki budowlanej pod budowę domu – co należy wiedzieć?

Wybór odpowiedniej lokalizacji

Przed zakupem działki zawsze mamy przed sobą dwie opcje, które trzeba dobrze przemyśleć, bo jest to decyzja nierzadko na całe życie. Odpowiednie dla nas miejsce ma kluczowy wpływ na to jak będzie nam się mieszkało pod wskazaną lokalizacją, ale też jak będzie przebiegała budowa samego domu. Warto więc poświęcić dłuższą chwilę, aby zastanowić się czego dokładnie oczekujemy od miejsca w jakim chcemy mieszkać oraz czy mamy odpowiednie środki finansowe.
Gdy wybierzemy odpowiednie miejsce, które pasuje nam pod względem geolokalizacji to powinniśmy również sprawdzić plan zagospodarowania terenu wokoło naszej wymarzonej działki. Bez tej wiedzy nie możemy wykluczyć czy za kilka lat nie jest planowane puszczenie obok trasy szybkiego ruchu lub budowa oczyszczalni ścieków, co znacząco może utrudnić mieszkanie w tym miejscu.

Co warto sprawdzić przed zakupem

Pierwszą czynnością jaką powinniśmy zrobić przed całą procedurą to znalezienie odpowiedniej działki budowlanej, w czym doskonale pomaga nam internet i serwisy ogłoszeń. Następnie musimy sprawdzić znalezioną działkę pod względem prawnym, czyli kto jest prawowitym właścicielem oraz czy grunt nie jest zadłużony.
Kolejnym etapem jest zbadanie gruntu działki, aby wiedzieć czy działka idealnie nadaje się pod budowę, czy niestety będziemy musieli poprawić jej warunki, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Musimy zbadać teren pod względem nośności, przepuszczalności oraz poziomu wody gruntowej. Z pomocą idą nam mapy geodezyjne, które dostępne są w urzędzie gminy danej miejscowości. Warto się tam udać, bo czasami możemy dowiedzieć się ciekawych rzeczy o tym terenie lub jego historii.

Położenie gruntu a budowa

Musimy pamiętać również, aby zwizualizować sobie jak na danej działce będzie wyglądał dom lub jaki będzie widok z okna. Dobrze, gdy na naszym przyszłym gruncie są ładne drzewa i krzewy, które pozostawimy. Czynią one unikalny mikroklimat, który bardzo dobrze wpływa na nasze zdrowie. Pamiętajmy jednak, aby drzewa nie blokowały przedostaniu się do naszego wymarzonego domu światła dziennego.
Sąsiedztwo to drugi najważniejszy czynnik, który wpływa na komfort naszego mieszkania. Sprawdźmy zatem czy odpowiadają nam nasi sąsiedzi, zróbmy mały wywiad środowiskowy pod kątem naszej rodziny. Dzięki temu już na pierwszym etapie możemy przewidzieć czy nie stracimy potem czasu na drobne kłótnie czy wścibskość sąsiadów.

Idealna działka pod budowę domu

Gdy znajdziemy już naszą piękną działkę oraz znaleźliśmy ekipę budowlaną to zaczyna się prawdziwa zabawa, ponieważ budowa domu to poważne wyzwanie. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, które pomogą nam zminimalizować stratę pieniędzy oraz czasu.

  • Kształt zbliżony do kwadratu, czyli wymiary 25×40 metrów czy 28×36 metrów, co daje nam 1000 metrów działki
  • Działka sucha czyli grunt, który nie jest cyklicznie zalewany np. przez pobliską rzekę
  • Działka częściowo zalesiona idealna dla naszego zdrowia i samopoczucia

Warto zatem pamiętać, aby dokładnie przemyśleć miejsce, gdzie zbudujemy nasz wymarzony dom. Unikniemy tym samym wpadki ze złą lokalizacją, która może przynieść bardzo dużo problemów przez długie lata użytkowania domu.

  • Woda Cisowianka 5 miesięcy temu

    W czasie poszukiwania w sieci pożądanych informacji trafiłam na ten artykuł. Jestem zachwycony że wszedłem na ten wpis w sieci. Wielu autorom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę na opisywany temat, ale z przykrością stwierdzam, że tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Powinienem wyrazić uznanie za twój trud. Po prostu super. Ja zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i częściej tu zaglądał aby zobaczyć nowe artykuły

zostaw komentarz

Zobacz nasz profil na facebooku