Porady

Szczeniak w domu – kilka przydatnych porad jak zacząć

Czy macie już zwierzaka w domu? A może właśnie podjęliście decyzję i już wkrótce pojawi się nowy członek w Waszej rodzinie? Ważne, aby dobrze się przygotować na to wydarzenie. W poniższym artykule zebraliśmy „dobre rady i praktyki”, aby dobrze przygotować się na przyjęcie szczeniaka pod swój dach.

Więź emocjonalna

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu są bardzo istotne i mają wpływ na późniejszą długoletnią relację z domownikami. Pies wówczas potrzebuje naszej szczególnej uwagi, więc rozmawiajmy, bawmy się, głaskajmy. Gdy pracujemy poza domem dobrym sposobem jest wzięcie kilkudniowego urlopu, aby dać czas szczeniakowi na oswojenie się. Jest to czas, który zaowocuje długoletnia przyjaźnią i oddaniem.

Przygotowanie mieszkania

W mieszkaniu jest wiele niebezpieczeństw, które mogą czyhać na psiaka. Szczeniak poznając mieszkanie z pewnością będzie chciał każdą napotkaną rzecz powąchać, dotknąć lub pogryźć. Sprawdźmy czy w na wysokości łapek szczeniaka nie znajdują się przedmioty, które mogą spaść i umieść je umieścić poza jego zasięgiem. Zabezpieczmy też kontakty i kable i ostre krawędzie. Szczeniaki uwielbiają gryźć, więc warto przedmioty, które są dla nas cenne umieścić w miejscu, gdzie psina nie będzie miała dostępu.

Karma

Na początku nie ma sensu robić zapasów jedzenia. Zapytaj czym pies był do tej pory karmiony i w pierwszych dniach stosujmy tę samą karmę. Później stopniowo możemy zacząć podawać nowe jedzenie. Na rynku jest wiele dostępnych rodzajów karm, starajmy się patrzeć na skład i dopasowywać żywienie do zwierzaka, aby karmić w świadomy sposób.

Wyposażenie

Oczywiście to na co się zdecydujemy zależy od naszych gustów i możliwości finansowych, ale jest klika podstawowych rzeczy, w które warto się zaopatrzyć.

  • Miski na karmę i wodę – najlepiej dość masywne, aby szczeniak nie dał rady ich przesuwać lub przewracać.
  • Posłanie – aby od pierwszych dni szczeniak mógł przyzwyczajać się do swojego legowiska. Na początki możemy obserwować szczeniaka i dostosować położenie legowiska do miejsca gdzie lubi zasypiać (oczywiście, jeśli rozkład mieszkania na to pozwala).
  • Obroża i smycz – aby bezpiecznie poruszać się z psem poza domem dobierzmy odpowiednia obrażę i smycz. Kupując obrożę dopasuj ją co do wielkości, dobrym sposobem jest sprawdzenie czy pod obrożę wchodzą dwa palce. Tak dopasowana obroża nie będzie za luźna a jednocześnie komfortowa dla psa. Dla psów małych rozmiarów zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są szelki.
  • Identyfikator – dla bezpieczeństwa pies powinien mieć identyfikator przy obroży z danymi właściciela (nazwisko, adres, numer telefonu).
  • Zabawki i gadżety – aby umilić powitanie nowego członka rodziny można pokusić się o zabawkę dedykowane dla szczeniaków. Zaopatrz się w gryzak, gdyż przy wymianie zębów z mlecznych na stałe, pies będzie gryzł wszystko dookoła i tu gryzak może przyjść nam z pomocą. Zwróć uwagę na skład, aby był wykonany z nietoksycznych materiałów. Jednak pamiętajmy, na początku szczeniak ma wiele bodźców i atrakcji w nowym miejscu, więc na kupowanie zabawek jeszcze przyjdzie czas.
  • Transporter– znacznie ułatwia podróżowaniem z psem, zaczynając od pierwszej podróży do nowego domu.

Wizyta u weterynarza

Gdy już szczeniak się oswoi z nami i nowym miejsce udaj się do weterynarza. Poproś o zadanie stanu zdrowia psa, oraz wykaz zalecanych szczepień oraz dobre rady i praktyki w wychowaniu i pielęgnowaniu.

Powyższe akcesoria plus mnóstwo naszej uwagi i wspólnej zabawy sprawi, że szczeniak będzie najszczęśliwszym psem na świecie.

zostaw komentarz

Zobacz nasz profil na facebooku