Porady

Mamo, czytaj! Tato, czytaj!

Czy warto czytać dzieciom? Oczywiście, z tym nie ma co dyskutować! Wspominaliśmy już o tym w artykule Zabawki mogą zarówno uczyć jak i bawić, a teraz chcemy odrobinie rozwinąć temat.

Czytanie dzieciom jest bardzo istotne od najmłodszych lat. Co więcej dziecko zaczyna słyszeć już od około 6 miesiąca w brzuszku mamy, więc już wtedy warto z nim rozmawiać, a raczej przeprowadzać monolog póki nasz maluch nie zacznie gaworzyć i wchodzić w pierwsze interakcje w rozmowie.


Szukaj książek na sellbox.pl

A dlaczego czytanie jest tak ważne?

Czytając dziecku przede wszystkim budujemy więź dziecko-rodzic. Odkładamy na bok pracę, komputer, telefon, bierzemy książkę w dłoń, to jest nasz czas spędzony z dzieckiem i to z jakimi efektami, bo badania potwierdzają, że czytanie:

 • Stymuluje rozwój intelektualny
 • Kształtuje rozwój psychiczny i emocjonalny dziecka
 • Rozwija wyobraźnie – w przeciwieństwie do telewizji czytanie zmusza do tego, aby oczyma wyobraźni wizualizować sobie opisywane historie
 • Rozbudza ciekawość świata
 • Uczy i rozwija słownictwo
 • Zaspokaja potrzeby emocjonalne
 • Ćwiczy pamięć oraz koncentrację
 • Uczy radzenia sobie z problemami
 • Skłania do dobrych nawyków czytania i nauki
 • Uczy empatii i okazywanie uczyć

A jakie książki polecamy dla maluchów?

 1. Seria Kicia Koci Anity Głowińskiej, Kicia Kocia to rezolutna kotka, która wraz wiernymi przyjaciółmi odkrywa świat ucząc się najważniejszych życiowych zasad.
 2. Seria Jano i Wito Wioli Wołoszyn – składa się z dwóch części Jano i Wito. W Trawie oraz Jano i Wito. W domu., przedstawia rzeczywistość z punktu widzenia dziecka i wprowadza malucha w świat niezwykłych słów i dźwięków i przepięknych ilustracji.
 3. Najpiękniejsze Baśnie Braci Grimm – chyba wszyscy znają takie bajki jak Czerwony kapturek, Jaś i Małgosia czy Kopciuszek, warto również przekazać je naszym pociechom.
 4. Brzechwa dzieciom – popularne od lat zbiór bardzo lubianych wierszy, takich jak Na straganie, Samochwała, Leń.
 5. Seria Pucio, Marta Galewska-Kustr – głównym bohaterem jest chłopiec Pucio, który towarzyszy nam w nauce mówienia przez co staję się ona doskonałą zabawą. Sama autorka zaś jest pedagogiem i logopedą dziecięcym, dzięki czemu wiemy, że nauka mówienia z Puciem jest poparta specjalistyczną wiedzą.
 6. Naciśnij mnie, Tullet Herve – jest to międzynarodowy hit. Interaktywna książka, którą się przekręca, której trzeba klaskać, na którą trzeba dmuchać. Zachęca do wspólnej zabawy i nauki.
 7. Konik morski, Erica Carle – w głównej roli tata konik morki, książka przedstawia gatunek, u których to właśnie ojcowie opiekują się swoim potomstwem.
 8. Pamelo, Ramona Badescu – bohater Pamelo to filozofujący słoń o bardzo długiej trąbie, która pomaga w robieniu wielu fajnych rzeczy, ale również może być przeszkadą.

To tylko klika wybranych naszych propozycji, do których zachęcam. Książki są stosunkowo niedrogie, a dobrodziejstwo jakie za sobą niesie czytanie bezcenne. Pamiętajmy również, że gdy nasze dziecko wyrośnie z zakupionej książki to zawsze możemy ją wystawić w serwisie darmowych ogłoszeń sellbox.pl DODAJ OGŁOSZENIE

zostaw komentarz

Zobacz nasz profil na facebooku