Porady

Jak korzystanie sprzedać maszynę rolniczą

Każdy właściciel gospodarstwa rolnego staje w końcu przed decyzją o sprzedaży maszyny rolniczej takiej jak ciągnik, kombajn czy przyczepa. Często powodem sprzedaży jest zakup nowego sprzętu lub po prostu zakończenie produkcji jakiegoś produktu przez co maszyna staje się niepotrzebna. Należy pamiętać, że musimy odpowiednio przygotować nasz sprzęt do sprzedaży, a następnie dodać dobre ogłoszenie aby oferta była atrakcyjna dla potencjalnych klientów.

Używane maszyny rolnicze to bardzo często kupowany sprzęt dla gospodarstwa rolnego. Nie ma żadnego sensu w kupowaniu nowych maszyn skoro bardzo często te używane są w niemal wzorowym stanie lub do drobnej renowacji a cena nie rzadko jest o 1/3 mniejsza niż za nowy sprzęt.

Ogłoszenia rolnicze

Gdzie sprzedać naszą maszynę rolniczą

Do sprzedaży ciągnika, kombajnu lub innej maszyny rolniczej najlepiej skorzystać z serwisów ogłoszeń, które posiadają odpowiednią kategorię. Dzięki osobnej kategorii mamy pewność, że potencjalny kupujący odpowiednio przefiltruje ogłoszenia i odnajdzie nasz sprzęt szybko i sprawnie. Doskonałym miejscem na sprzedaż maszyn rolniczych jest serwis ogłoszeń lokalnych sellbox.pl, który posiada oddzielną kategorię dla ciągników oraz osobną dla pozostałych maszyn rolniczych. Dzisiejszy internet pozwala za niewielką opłatą lub kompletnie za darmo dotrzeć do dużej grupy osób. Posiadając kilka złotych, możemy wyróżnić nasze ogłoszenie aby znalazło się na samej górze listy ogłoszeń, co znacząco poprawi wyświetlenia tego ogłoszenia.

Innym sposobem na pokazanie naszej oferty są fora internetowe o tematyce rolniczej lub grupy na facebooku, które często śledzi bardzo duża ilość osób bezpośrednio związana z rolnictwem. Pamiętajmy jednak, że w przypadku forum internetowego musimy śledzić wpis i na bieżąco odpowiadać w temacie, co może być uciążliwe i czasochłonne.

Jak należy przygotować sprzęt do sprzedaży

Każdy sprzęt (nie tylko rolniczy) należy odpowiednio przygotować do sprzedaży. Nie wahajmy się dokładnie wyczyścić i umyć maszynę rolniczą co na pewno poprawi jej wygląd na zdjęciach, ale również pomoże potencjalnemu klientowi dobrze ją obejrzeć. Jeżeli to możliwe to warto odmalować niektóre elementy aby przyszły nabywca widział, że dbaliśmy o nasz sprzęt. Warto pamiętać aby przed samym wystawieniem ogłoszenia z używaną maszyną rolniczą dokładnie ją sprawdzić pod kątem technicznym i naprawić elementy, które tego wymagają.

Jakie informację należy umieścić w ogłoszeniu

Podstawową informacją jest tytuł ogłoszenia. Warto poświecić na niego kilka chwil aby w dozwolonych 70 znakach napisać dokładnie o jaki sprzęt chodzi. Najlepiej aby w tytule znalazł się model i rodzaj maszyny, a niedozwolone jest aby umieszczać w nim numer telefonu czy adres e-mail.

Równie ważną informacją co tytuł są zdjęcia dodawane do ogłoszenia. Mamy do dyspozycji 8 slotów na zdjęcia naszej maszyny rolniczej więc warto wykorzystać je wszystkie. Przy robieniu zdjęć warto zadbać aby połowa z nich zawierała nasz sprzęt sfotografowany z każdej strony jako całość, a pozostałe 4 były bardziej szczegółowe. W dzisiejszych czasach, każdy smartfon lub telefon posiada aparat, który pozwoli nam stworzyć bardzo dobrej jakości zdjęcie, musimy tylko zadbać o odpowiednie światło, więc środek dnia będzie idealnym momentem na takie zdjęcia.

Kolejną ważną kwestią są parametry takie jak:

  • rok produkcji
  • ilość koni mechanicznych
  • przepracowane motogodziny

Wypełnijmy wszystkie parametry dodatkowe, ponieważ to po nich filtruje kupujący.

Opis ogłoszenia to kolejna rzecz jaką warto wypełnić ze starannością. Dokładny opis z wymienieniem zalet oraz wad zniweluje nam telefony i wiadomości od osób, które nie są zainteresowane naszym sprzętem. Warto tutaj dokładnie opisać jak się maszyna sprawowała, co ewentualnie należy przy niej naprawić czy jaki jest jej faktyczny stan.

Cena to element, który jest dla nas nagrodą za starania, więc wpiszmy kwotę, którą chcemy uzyskać za sprzedaż. Jeżeli dopuszczamy negocjowanie z kupującym to musimy zaznaczyć checkbox „do negocjacji” co da sygnał kupującemu, że cena nie jest ostateczna.

Ostatnim elementem są dane kontaktowe do sprzedającego. Warto tutaj wpisać numer telefonu oraz adres e-mail aby dać możliwość wyboru kupującemu. Nie każdy ma czas na rozmowę i na przykład ktoś może sprawdzić i odpisać na wiadomość kiedy ma na to wolną chwilę.

W jaki sposób musimy prowadzić komunikację z kupującym

Kontakt z kupującym powinien być otwarty i przebiegać spokojnie. Podczas rozmowy, gdy kupujący zada nam pytanie to postarajmy się odpowiedzieć na nie starannie i ze szczegółami. Pamiętajmy, że kupujący sprawdzi naszą maszynę rolniczą przy oględzinach, więc nie warto kłamać lub ukrywać prawdy. Jeżeli podaliśmy numer telefonu to pamiętajmy, że może on zadzwonić w każdym momencie lub możemy dostać sms. Jeżeli nie chcemy dostawać wiadomości na telefon to warto o tym napisać w opisie ogłoszenia.

Sprzedaż maszyn rolniczych może być prosta, jeżeli przestrzegamy kilka wyżej wymienionych zasad. Może zdarzyć się, że mimo wszystko nie ma odezwu ze strony kupujących, należy wtedy ponownie zweryfikować nasze ogłoszenie pod kątem ceny oraz zdjęć. Posiadasz maszynę rolniczą do sprzedania? DODAJ DARMOWE OGŁOSZENIE

zostaw komentarz

Zobacz nasz profil na facebooku