Porady

Co musimy zrobić po sprzedaży samochodu?

Każdego roku sprzedawanych w naszym kraju jest kilkadziesiąt tysięcy samochodów. Sprzedaż pojazdu to nie tylko korzyści jakie do nas płyną w postaci gotówki, ale i obowiązki posprzedażowe.

Serwisy z ogłoszeniami udostępniają prosty sposób ułatwiający sprzedaż samochodu, dzięki któremu mamy możliwość wystawienia ogłoszeń i dotarcia do potencjalnych chętnych na zakup. Co jednak warto wiedzieć tuż po sprzedaży auta?

Jak wiadomo sprzedaż/kupno samochodu to niełatwa sprawa zarówno dla kupującego jak i dla sprzedawcy. Każdy chce osiągnąć jak największą korzyść dla siebie. Pamiętajmy jednak, że po utargowaniu jak najdogodniejszej kwoty i podpisaniu umowy czeka nas jeszcze kilka spraw, które musimy załatwić.


Zdjęcie z serwisu sellbox.pl

Umowa sprzedaży samochodu

Pamiętaj, że jest to dokument, który nie tylko sprawia, że pojazd zmienia właściciela, również jest to dowód na to, że po podpisaniu go przerzucamy odpowiedzialność za szkody na nowego właściciela. Warto go zachować, bo w przypadku, gdy nowy nabywca nie zarejestruje pojazdu na siebie, a dodatkowo dokona szkody to może zawitać u nas policja. Umowa sprzedaży będzie wtedy jedynym dowodem na to, że sprzedaliśmy auto i nie ponosimy odpowiedzialności karnej za szkody, które wyrządził nowy właściciel.

Warto zawrzeć w nim wszystkie informację o pojeździe, również wypisać jego wady, o których poinformowaliśmy kupującego jak i dokładne dane kupującego i sprzedającego. W jednym z paragrafów owej umowy powinna znaleźć się informacja kto pokrywa koszty skarbowe wyżej wymienionej umowy.

Podatek od umowy, czyli czynności cywilnoprawnych

Podatek ten opłaca nabywca samochodu i jest to równowartość 2% od kwoty wpisanej na umowie. Na złożenie druku PCC-3 mamy 14 dni i składamy go w naszym urzędzie skarbowym. Pamiętajmy, że potwierdzenie tej zapłaty należy przechowywać przez 5 lat od opłacenia.

Sprzedający a Wydział komunikacji

Według prawa sprzedający ma obowiązek poinformować wydział komunikacji o sprzedaży lub darowiźnie nie później niż 30 dni od daty zawarcia umowy. Prawo nie przewiduje kar za brak zgłoszenia jednak warto to zrobić, ponieważ ominą nas przykre sytuacje w przypadku, gdy kupujący nie zarejestruje samochodu na siebie i dokona wykroczeń drogowych.

Towarzystwo ubezpieczeniowe

Bardzo ważną sprawą po sprzedaży samochodu jest poinformowanie towarzystwa ubezpieczeń, w którym mamy zawarta polisę OC. Takie zgłoszenie powinno zawierać kopię umowy oraz numer polisy. Pamiętajmy, że polisa przechodzi na nowego nabywce, ale gdy nowy właściciel zrezygnuje z obecnej polisy to mamy prawo do odzyskania pozostałych środków liczonych od momentu rezygnacji kupującego.

Handel samochodami to stale rozwijająca się gałąź gospodarki. Jeżeli szukasz miejsca gdzie możesz sprzedać swój samochód to polecamy serwis ogłoszeń sellbox a formularz wystawienia znajdziesz tutaj.

zostaw komentarz

Zobacz nasz profil na facebooku